BDDK kararı turizmcileri isyan ettirdi: Üçüncü darbe oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), önceki gün internet sitesi üzerinden duyurduğu kararıyla yurt dışı turizm harcamalarında kredi kartına taksitlendirmeyi kaldırdı. Döviz çıkışına da neden olan havayolları, seyahat acentaları ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalar artık peşin yapılacak.

“BU KARARIN OLUMSUZ BİR ETKİ YARATACAĞI KESİN”

Dünya’da yer alan habere göre, Türkiye’de son dönemlerde hızlı kararlar alınıp uygulamaya geçildiğini söyleyen Setur Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Küçükyılmaz, çıkan kararın kendilerini etkilediği kadar tüketiciyi de yansıyan bir konu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Şu anda Türkiye’de yurtiçi tatili özendirmek adına uygulama öncesinde yurtiçi tatilde kredi kartına 18 taksit yapılırken, yurt dışı tatile 3 yapılıyordu.

Kıbrıs’ta bunun içine dahil ki bu Kıbrıs’a gidecek misafirleri de doğrudan etkiler. Bu arada bu 3 taksit yöntemi de yıllar içinde 12 taksitlerden 3’e doğru indi. Yani 12 iken 9 oldu, sonra 6’ya düştü ve 3’e kadar indi.

Bu taksitli sayının ortadan kaldırılmış olması kişilerin peşin ödeme yapmasını gerektirecek. Artan döviz kurları ve buna bağlı artan TL fiyatları nedeniyle zaten fiyatlar çok yüksek. Kişilerin bu türden bir harcamayı taksitlendirme yapmadan değerlendirme imkanları azalıyor. Muhtemelen yurt dışına döviz çıkışını azaltmak gibi bir düşünceden dolayı bu karar alınmış olabilir.” Küçükyılmaz, “Bu kararın olumsuz bir etki yaratacağı kesin” diye konuştu.

“ÜÇÜNCÜ DARBE DE BU KARAR OLDU”

Kararı değerlendiren Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, kurdaki artış ve vize sorunu nedeniyle zaten zor durumda olan seyahat acentelerinin daha da çıkmaza gireceğine dikkat çekti. Kararın, ‘Vatandaş yurt dışına giderek döviz harcamasın’ mantığını yansıttığını belirten Polatoğlu, “Zaten ekonomideki gelişmeler vurmuştu, kur nedeniyle yolcu azalmıştı. Vize sorunu yüzünden de müşterilerimiz azalmıştı.

Üçüncü darbe de bu oldu” dedi. Polatoğlu, şöyle konuştu: “Euro’nun, doların artmasıyla zaten işlerimiz %30-35 düşmüştü. Vize sorunu nedeniyle de artık insanlar vize almaktan vazgeçti. Nereden bakarsanız bakın bu sorun da işlerimizden %15-20 götürdü. Şimdi bir de taksit olayı vurdu. Geçen sene yurt dışına 1,000 kişi götüren bu sene 100 kişi götürebilecek mi, bunu düşünüyoruz. Bence zor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x