Define ‘Tılsımı’ polise takıldı… Eşkıya gömü tekniği kullandılar

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı ve izinsiz kazı yapanlara yönelik çalışma başlattı.

Bu kapsamda Bayburt’un yanı sıra Erzurum ve Ordu’da belirlenen 16 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramada, 119 Bizans sikkesi, haç ve takı türünde tarihi eserler, 2 el yazması kitap ile define aramakta kullanılan alan tarama cihazı, detektör ve çeşitli aparatlar ele geçirildi.

Yakalanan 9 şüpheliden 7’si jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden N.Y. çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, Ş.Y. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

EŞKIYA GÖMÜ TEKNİĞİ NEDİR

Eşkıya belgelerinde adı geçen rakamlar aslında şifredir. Örnek 5 bakraç parayı gömüp üzerine 7 kişi kaldırabilecek büyüklükteki kaya ile kapattık der. İşte burada esas olan 5 ve 7 rakamlarıdır. Söylediği gibi oraya 5 bakraç para koymamıştır 7 kişi kaldıracak kaya ile kapatmamıştır.

Eğer doğru yer bulunursa burada 5 ile 7 sayısını dikkate alacağız. Eşkıyalarda her rakamın bir anlam karşılığı vardır. Tıpkı grek alfabesinin hem rakam olarak kullanılması hemde sembolik anlamlar içermesi gibi.

Eskıyalarda örnek 5 genelde pınar, çeşme, su gözeneklerini vermektedir. 7 ise sergen kayalıkları verir. Yani burada söylediği söz suya ve sergen kayalıklara git demektir. Bu bazen 5+7 toplamı olabilir. Bu durumda 12 esas alınır eşkiyalarda 12 kervan yolunu verir. Kervan yolunda dikili taş aramalısın. Yani 12 kervan yolu dikili taş demektir. Buralarda yaşlı ağaç varsa onada bak oda iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir