Demirören Ziraat Bankası’ndan “kolaylık” istedi… Genel Müdürün yanıtı: Gayrimenkulleri satın

Fahrettin Öztürk

Yıldırım Demirören Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ile bugün bankanın genel müdürlüğüne giderek bir görüşme gerçekleştirdi.

Demirören Grubu’nun 2018 yılında Doğan Medya Grubunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredinin geri ödenmesi için alternatif üretemeyen Yıldırım Demirören, bankadan şirketlerine “kolaylık yapılmasını” istedi.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ise Yıldırım Demirören’e beklemediği bir yanıtla karşılık vererek “Kolaylık sağlamayız” dedi.

Genel Müdür Alpaslan Çakar’ın, “Ödemeler, gayrimenkuller satılarak yapılabilir” önerisine de Yıldırım Demirören sıcak bakmadı.

Genel Müdürlükten beklemediği bir yanıt alan Yıldırım Demirören karşılığını veren Genel Müdür’ün moralinin bozulduğu belirtildi. Demirören Grubu, 2018 yılında Doğan Medya Grubu’nu satın almak için Ziraat Bankası’ndan kullandığı 750 milyon dolarlık kredi almıştı.

SAYIŞTAY RAPORUNA GİRDİ

Sayıştay raporunda Ziraat Bankası’nın 2021 yılı hesapları incelenmiş Demirören Grubuna verilen kredinin yapılandırmaya gidildiği bilgisine yer verilmişti. Faiz indirimi uygulayan bankanın 895 milyon dolara ulaşan kredi borcunun 14 yıl vadeye yaydığı belirlenmişti.

DAHA ÖNCE AVM’Yİ DEVRETMİŞTİ

Demirören Grubu, daha önce de İstanbul Göktürk’teki arazileri borcu karşılığında Ziraat Bankasına vermişti. Demirören Holding’in İstiklal Caddesi’nde bulunan alışveriş merkezi de “borçlarına” karşılık Denizbank’a devredilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir