LGBTİ+’lara idam getiren Uganda’ya ABD’den yaptırım uyarısı

Uganda’da LGBTİ+ ilişkileri suç kapsamına alan yasa tasarısı Parlamento’dan geçti. Tasarı, Devlet Başkanı Yoweri Museveni tarafından onaylanırsa yasalaşacak ve yürürlüğe girecek. ABD, tasarının yasalaşması halinde Uganda’ya ekonomik yaptırım uygulayabileceği uyarısında bulundu.

‘DURUMU ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda, belki de ekonomik olarak atmamız gereken adımların olup olmayacağına bakmamız gerekiyor. Henüz bir karar vermedik, ama durumu çok yakından takip ediyoruz. Umarım yasa yürürlüğe girmez ve biz de bir şey yapmak zorunda kalmayız” diye konuştu. Tasarı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından da kınandı.

Parlamentoda alkışlarla kabul edilen tasarı LGBTİ+’ların, uzun hapis cezalarına hatta bazı durumlarda idam cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Tasarı ile ailelere, ‘eşcinselleri ihbar etme’ sorumluluğu getiriliyor ve LGBTİ+ haklarını savunan kurumlara maddi yardım yapmak ve LGBTİ+ hakları yanlısı her türlü yayın yapmak da suç kapsamına alınıyor.

Uganda Devlet Başkanı Museveni, son haftalarda bazı LGBTİ+ karşıtı yorumlarda bulundu ve Batılı ülkeleri bu konuda Uganda’ya baskı yaptıkları için eleştirdi. Avrupa Birliği (AB) de LGBTİ+ karşıtı yasa tasarısıyla ilgili derin endişelerini dile getirdi. AB tarafından yapılan açıklamada, ‘eşcinselliğin suç sayılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu’ belirtildi: “Avrupa Birliği, cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun tüm bireylere eşit, onurlu ve saygılı bir şekilde davranılmasını sağlamak için Uganda makamları ve sivil toplumla yakın ilişkiler kurmaya devam edecektir.”

‘ŞANTAJ YAPILIYOR, İNSANLAR TEHDİT TELEFONU ALIYOR’

BBC’ye konuşan bir insan hakları savunucusu, tasarıyla ilgili tartışmaların eşcinsellere yönelik daha fazla saldırı olabileceği yönünde korkulara yol açtığını söyledi. Aktivist, “Çok fazla şantaj yapılıyor. İnsanlar ‘Bana para vermezsen eşcinsel olduğunu şikayet ederim’ diyen kişilerden telefonlar alıyor” diyor. Bazı durumlarda ailelerin kendi çocuklarını ifşa ettiği de belirtiliyor.

‘NEFRETİ VE ÖNYARGIYI KURUMSALLAŞTIRACAK’

Uluslararası Af Örgütü, ‘korkunç’ olarak nitelendirdiği yasa tasarısının ‘belirsiz ifadeler’ içerdiğini vurguladı. Uluslararası Af Örgütü Doğu ve Güney Afrika Direktörü Tigere Chagutah, “Bu son derece baskıcı yasa, LGBTİ+ kişilere yönelik ayrımcılığı, nefreti ve önyargıyı kurumsallaştıracaktır” dedi ve ekledi: “Tasarı, sivil toplum kuruluşları, halk sağlığı uzmanları ve yerel yönetimlerin şimdiye kadar yaptığı meşru çalışmaları engelleyecek.” (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir