Türk Reasürans’ın öz kaynakları 3. yılında 3 katına yaklaştı

AA

Türk Reasürans, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve global bir reasürans markası olmak misyonuyla kuruldu.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, kurumun elde ettiği varlıklara dair bilgi verdi.

“Varlık dağılımı ve kalitesiyle desteklemeyi önceledik”

Aktif büyüklükteki bu denli büyümeyi varlık dağılımı ve kalitesiyle desteklemeyi her zaman öncelikleri arasında tuttuklarını belirten Eren, 2022 sonu cari oranını ise 3,84’e yükselttiklerini kaydetti.

2022 yılında 695 milyon TL tutarında net dönem kârı elde etti

2022’de yüzde 43,3 öz sermaye kârlılığına sahip oldu

Eren, sigorta sektörünün EBITDA’sı olarak değerlendirilebilecek teknik bölüm dengelerinin 2022 sonu itibarıyla 768 milyon TL olarak gerçekleştiğini aktararak, şöyle konuştu:

2022’de bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında teknik bölüm dengemizi yüzde 174, net dönem kârımızı ise yüzde 219 artırma başarısını gösterirken, yüzde 29,4 teknik kârlılığın yanı sıra yüzde 43,3 öz sermaye kârlılığına sahip olduk.

Eren, reasürans sektörü ortalamalarının oldukça üzerinde kârlılık rasyolarına sahip olduklarına dikkati çekti.

“21 ülkede yerleşik 35 sigorta ve reasürans şirketine reasürans kapasitesi sunuyoruz”

Selva Eren, 2022’de Türkiye reasürans ve sigorta piyasasındaki oyuncuların yüksek hasar/prim oranına sahip olduğu ve buna bağlı olarak teknik kârlılıklarının da önemli ölçüde olumsuz etkilendiği, yatırım gelirlerinin ise bu daralmanın dönem kârlarına etkisini 2022 yılı için engelleyebildiğinin gözlemlendiğini kaydederek şu bilgileri verdi:

Bu durum sermaye yeterliliği için de tehdit oluştururken, şirketlerin mali bünyelerinin güçlendirilmesi amacıyla yeni politikalar üretmesi beklenebilir. Hayat dışı sektörde kârlılığın ciddi anlamda etkilendiği 2022 yılında konsolide olarak ürettiğimiz yaklaşık 4,3 milyar TL brüt primle Türkiye reasürans pazarında payımızı yüzde 49 seviyesine taşımış olduk. 21 ülkede yerleşik 35 sigorta ve reasürans şirketine reasürans kapasitesi sunuyoruz. 5 kıtada 68 farklı ülkeye güvence ihraç etmenin gururunu yaşıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir