Yakılan ETH miktarı rekor yenilemeye devam ediyor

Investing.com – Kripto piyasalarında bu hafta hızlı bir geri dönüş görülürken Ethereum talebi de aynı doğrultuda artmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Ethereum fiyatını destekleyen önemli olaylardan biri dolaşımdaki arzın Merge sonrası dönemde hızlı bir şekilde azalması. Son verilere göre Ethereum ağındaki token yakımı hızlanırken deflasyon artmaya devam ediyor. 

Ethereum, Merge güncellemesiyle birlikte iş ispatı modelinden hisse ispatı modeline geçtikten sonra dolaşımdaki arzda önemli bir azalma kaydetti. Son duruma göre Merge sonrası dönemde dolaşımdaki arzı yaklaşık 63.000 ETH kadar azaldı. Buna göre mevcut arzın ortalama 120,45 milyon ETH olduğu tahmin ediliyor.

Verileri değerlendiren analistlere göre yakım işleminin bu hızla devam etmesi durumunda 2025 yılına kadar dolaşımdaki ETH miktarı, yıllık %1,18 düşüşle 118 milyona kadar gerileyebilir. ETH yakım işlemlerinin büyük çoğunluğunun ise ağda hizmet veren merkezsiz finans (DeFi) protokolleri tarafından gerçekleştirildiği bildiriliyor. ETH transferleriyle ilgili olarak yakım faaliyetine en yüksek katkıyı sağlayan platformların başında Tether, Uniswap ve Blur geliyor.

Ethereum staking sektöründe yeni bir dönem başlatabilir

Diğer yandan Ethereum ağı hisse ispatı konsensüs mekanizmasına geçtikten sonra piyasanın en büyük akıllı sözleşme platformu olarak staking hizmetinde rakipsiz hale geldi. Özellikle Shanghai güncellemesinin gerçekleştirilmesinden sonra Ethereum ağında stake edilen varlıklarının kilidinin açılacak olması platformun staking açısından likit olmasını sağlayacak. Bazı uzmanlar, güncellemenin ardından staking sektöründe yeni bir çağın başlayacağına inanıyor.

Ethereum ağı için oldukça önemli bir yere sahip olan Shanghai güncellemesinin bu ay gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde geliştiriciler güncellemenin Nisan ayına ertelendiğini duyurdu. 

Ethereum fiyatı, kripto piyasalarına olan yoğun talep artışında bugün %10 yükselişle 1.750 dolara kadar yükseldi. Böylece ETH, son 5 günde 1.369 dolara kadar geriledikten sonra gelen toparlanmada an itibarıyla %27 değer artışı kaydetti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir