Binance, Bu İşlemleri Durduruyor: Borsada Türk Lirası Rüzgârı Esiyor!

Kripto para borsası Binance, stratejik bir hamleyle, 15 Kasım 2023’ten itibaren Rus rublesi (RUB) mevduatlarını durdurma planlarını ilerletti. Zira Rusya pazarından çekileceğini duyurdu. Cuma günü yapılan resmi duyuruda, platformdaki RUB para çekme işlemlerinin 31 Ocak 2024 tarihinde sona ereceği de açıklandı. Bu sırada, borsanın işlemlerinde Türk Lirasının zirvede olduğu ortaya çıktı. İşte detaylar…

Binance, Rus rublesi işlemlerini durduruyor

Binance, kullanıcıları RUB fonlarını çekmeye teşvik ederek, Eylül 2023’te Binance’in Rusya bölümünü satın alan ve yeni kurulan bir kripto borsası olan CommEX’e transfer gibi alternatifler sunuyor. Özellikle, CommEX’teki RUB para çekme işlemleri ücretlerden muaf olacak. Kullanıcılar ayrıca %1’e varan para çekme ücretiyle Binance’in fiat ortaklarını da tercih edebilir. Binance’in Rusya’dan çıkışını çevreleyen tartışmalar, Rusya bölümünün CommEX’e satılmasıyla ortaya çıktı ve anlaşmanın gerçek doğası ve CommEX’in Binance ile ilişkisi hakkında spekülasyonlara yol açtı.

Eleştirmenler, anlaşmanın büyüklüğü ve CommEX’in kurucuları konusunda şeffaflık eksikliğine işaret ederek, bunun Binance’in Batı yaptırımlarının ortasında Rusya‘daki faaliyetlerine devam etmesi için bir yeniden markalaşma stratejisi olabileceğini öne sürüyor. Şüphecilik, CommEX’in Binance’ten kilit yöneticileri işe alması ve iki kuruluşun bağımsızlığı hakkında soru işaretleri yaratmasıyla körükleniyor.

Türk Lirası, baskın alım satım çifti oldu

Diğer yandan, Türk lirası Eylül ayında Binance’te baskın fiat alım satım çifti olarak ortaya çıktı ve ayın başlarında tüm fiat hacminin yüzde 75’ine hükmetti. Dünya genelinde dördüncü en büyük kripto piyasası olmasına rağmen, liranın yükselişi Türkiye piyasasındaki kripto yatırımcılarının son dönemde artış göstermesine bağlanıyor. Binance’in araştırması, katılımcıların %27’sinin kripto yolculuklarına son bir yıl içinde başladığını, %8’inin ise son altı ay içinde katıldığını gösteriyor. Katılımcılar genellikle 175 dolara (5.000 lira) kadar kripto para tutuyor. Gayrimenkul yatırımlarını güçlü bir şekilde tercih ediyor. Kârlılık, izleme kolaylığı, asgari eşik olmaması ve düşük işlem maliyetleri gibi faktörlerle birlikte Türk yatırımcılar için önemli bir motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin kriptoyu benimseme oranı son üç yılda %16’dan %40’a önemli bir artış göstererek Chainalysis’in 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 12. sırada yer aldı. Özellikle, 2023 depremi sırasında Türkiye kripto para birimleri şeklinde yardım aldı. Bu olumlu eğilime rağmen Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü’nü (FATF) ülkeyi “gri listeden” çıkarmaya ikna etme çabalarının bir parçası olarak kripto varlıklar için yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bu hamle, FATF’ın Türkiye’yi 2021 yılında, öncelikle kripto para birimleri ile ilgili endişeler nedeniyle gri listeye almasının ardından geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x