İsrailli ve ABD’li yetkililer: Rehineler Cuma gününden önce serbest bırakılmayacak, ateşkesin yürürlüğe ne zaman gireceği belirsiz

T24 Dış Haberler

İsrail-Hamas savaşı 7’nci haftasındayken varılan geçici ateşkes ve rehine-tutuklu takası anlaşmasının ne zaman yürürlüğe gireceği belirsizliğini koruyor. Dün bu sabah saatlerinde ilk rehinelerin serbest bırakılacağı duyurulmasına rağmen İsrailli ve ABD’li yetkililerin yaptığı son açıklamalara göre bu tarih, en erken Cuma günü olarak güncellendi.

TIKLAYIN | Gazze’de 4 günlük ateşkes resmen duyuruldu: Çatışmalar duracak, bölgeye yardım girecek, belli sayıda rehine serbest bırakılacak

İsrail ve Hamas; Gazze’de en az 4 gün süreyle ateşkes yapılması, insani yardımların girişine izin verilmesi ve İsrail hapishanelerindeki 150 tutuklu Filistinliye karşılık en az 50 rehinenin serbest bırakılması konusunda bir anlaşmaya varmıştı. 

Ancak ateşkesin ve rehinelerin serbest bırakılmasının başlangıç saati henüz resmî olarak açıklanmadı. Müzakerelerin arabulucusu olan Katar’ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid bin Muhammed El Ensari, ateşkesin başlangıcına ilişkin açıklamanın bugün birkaç saat içinde yapılacağını söyledi. 

“Cuma gününden önce olmayacak”

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ise “Rehinelerimizin serbest bırakılmasına ilişkin müzakereler ilerliyor ve sürekli devam ediyor. Serbest bırakma işleminin başlaması taraflar arasındaki ilk anlaşmaya göre gerçekleşecek ve Cuma gününden önce olmayacak” dedi. 

Beyaz Saray sözcüsü Adrienne Watson da serbest bırakmaya ilişkin son lojistik ayrıntılar üzerinde çalışıldığını söyledi. Watson, “Bu yolda ilerliyor ve uygulamanın Cuma sabahı başlayacağını umuyoruz” dedi.

İsrail’in kamu yayıncısı Kan, kimliği açıklanmayan İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, anlaşmanın Hamas ve arabulucu Katar tarafından imzalanmaması nedeniyle ateşkeste 24 saatlik bir gecikme olduğunu bildirdi. Yetkili, anlaşmanın imzalandığında uygulanacağı konusunda iyimser olduklarını söyledi.

Yetkili, “Medya dışında kimse yarın bir serbest bırakma olacağını söylemedi… Rehinelerin ailelerinin karşı karşıya olduğu belirsizlik nedeniyle Cuma gününden önce herhangi bir serbest bırakma planlanmadığını açıkça belirtmek zorundaydık” ifadelerini kullandı. 

İsrail’in Ynet haber sitesi, İsrail’in Hamas tarafından serbest bırakılması planlanan rehinelerin isimlerini henüz almadığını bildirdi.

Çatışmalar durmadı

Anlaşmaya varılmasına rağmen bu sabah gelen son bilgiler, taraflar arasındaki çatışmaların durmadığı yönünde. 

Filistin medyası İsrail uçaklarının ve topçularının Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehrini en az iki dalga halinde vurduğunu ve 15 kişinin öldüğünü söyledi. Cibaliya ve Nuseyrat kampları da dahil olmak üzere Gazze’nin diğer bazı bölgelerinde de saldırılar olduğu bildirildi.

İsrail, kuvvetlerinin geçtiğimiz gün 300’den fazla Hamas hedefine hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x