Kayyım, seçime 3 ay kala taşınmazları valiliğe, kasayı AK Partili belediyelere devretti

Yerel seçime az bir süre kaldı, kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin bazı belediye taşınmazlarını “ihtiyaç fazlası” gösterilerek valiliğe devretti, AK Partili belediyelere de yardım olarak milyonlarca lira aktardı.

MA’nın haberine göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Tuncay Akkoyun ve yönetimi, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine kısa bir süre kala belediye kaynakları ve taşınmazlarını ya valiliğe bağlı birimlere ya da AK Parti yönetimindeki belediyelere aktarmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz ay bazı belediye taşınmazlarını bedelsiz bir şekilde hazine ve valiliğe bağlı birimlere devreden kayyım yönetimi, 2023 yılının son gününde de benzer kararlara imza attı.

‘İHTİYAÇ FAZLASI’ DİYEREK KENDİSİNE DEVRETTİ

Kayyım yönetimi belediyeye ait arsa ve binaları “ihtiyaç fazlası” olduğu gerekçesiyle valiliğe bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOB) devretti. Kayyım yönetimi Artuklu’ya bağlı Şehidiye mahallesinde bulunan taşınmazları, “turizm ofisi” ve “sosyal tesis alanı” olarak kullanılmak üzere devretti. Artuklu’ya bağlı Diyarbakırkapı ve Saraçoğlu mahalleleri ile Derik’e bağlı Cevizpınar mahallesindeki taşınmazları ise, “hizmet binası” ve “kamu sosyal tesisi ve sosyal tesis alanı” olarak kullanılmak üzere YİKOB’a devretti. Devredilen taşınmazların halen belediye tarafından kullanıldığı öğrenildi. Devredilen taşınmazların sayısı hakkında ise herhangi bir bilgi elde edinilemedi.

KAYNAKLAR AK PARTİLİ BELEDİYELERE AKTARILIYOR

Kayyım yönetimi, ayrıca belediye bütçesinden “yardım” adı altında AK Parti yönetimindeki belediyelere milyonlarca TL aktardı. Kayyım, 5 milyon TL’nin Ömerli Belediyesi’ne; 10 milyon TL’nin ise Midyat Belediyesi’ne aktarılmasına karar verdi. Söz konusu kaynak aktarımının gerekçesi ise “ödenek yetersizliğinden dolayı yapılamayan projelerde kullanılmak üzere.”

ÖNCEKİ DEVİRLER

Kayyım, geçtiğimiz ayda da Artuklu ilçesinde bulunan ve eski kayyım Mustafa Yaman döneminde milyonlarca lira rüşvet ve yolsuzluğa konu olan Kamor Millet Bahçesi’ni Maliye Hazinesi’ne devretmişti. Aynı zamanda Artuklu ilçesi Diyarbakırkapı mahallesindeki 389 Ada 3 Nolu parselde bulunan 2 bin 236,41 metrekare yüzölçümüne sahip olan taşınmaz, “ihtiyaç fazlası” denilerek, YİKOB’a devredilmişti.

AK Parti yönetimindeki Dargeçit ve Midyat belediyelerinin yatırım programında olan ancak yine “ödenek yetersizliği” nedeniyle yapılamayan işler için de 10’ar milyon TL “yardım” adı altında ödenek ayrılmasına karar verilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x